Adres : Kosiarzy 37 paw. 20,
02-953 Warszawa
E-mail :

Blog

News

NOWY PRODUKT - Yokogawa wprowadza na rynek niezwykle precyzyjny analizator widma optycznego AQ6380.

Firma Yokogawa wprowadziła na rynek nowy analizator widma optycznego (OSA) AQ6380, zaprojektowany z myślą o zapewnieniu bardzo wysokiej precyzji, wymaganej przy opracowywaniu nowej generacji komponentów komunikacji optycznej.

Rozwój internetu i rosnące zapotrzebowanie na dane  

Wraz z rozwojem Internetu Rzeczy (IoT), a także usług przetwarzania w chmurze, transmisji wideo oraz wzrostu dostępu do mobilnego Internetu szerokopasmowego, zapotrzebowanie na pojemność danych znacznie wzrośnie w ciągu najbliższych kilku lat. Konieczne będą optyczne sieci dosyłowe o dużej przepustowości do obsługi rosnącego natężenia ruchu. Multipleksowanie z podziałem długości fali (DWDM) to technologia zwielokrotniania optycznego stosowana w celu zwiększenia przepustowości w istniejącej sieci światłowodowej.

Ponieważ aplikacje wymagające dużej ilości danych zwiększają wymagania dotyczące wydajności systemów DWDM, kanały telekomunikacyjne stają się coraz bardziej zbliżone od siebie, co utrudnia oddzielenie poszczególnych kanałów w analizie zwielokrotniania z podziałem długości fali (WDM) na OSA.

Charakterystyka analizatora widma optycznego AQ6380 

Yokogawa AQ6380 OSA oferuje nieporównywalną wydajność optyczną, umożliwiając przy tym naukowcom opracowywanie i ulepszanie szybkości, przepustowości oraz jakości sieci komunikacyjnych nowej generacji, jednocześnie zapewniając przy tym łatwą i szybką obsługę.

„AQ6380 jest ewidentnie najlepszym na świecie analizatorem widma optycznego opartym na siatce, przewyższającym konkurencję pod względem dokładności długości fali, rozdzielczości, zakresu dynamicznego i rzeczywistej prędkości pomiaru”, mówi Terry Marrinan, wiceprezes ds. marketingu w firmie Yokogawa Test & Measurement.

Nowy produkt oferuje również wysoce wydajną alternatywę dla innych technologii pomiarowych, korzystnie porównując zakres długości fali i rzeczywisty zakres dynamiczny oraz oferując doskonałą szybkość pomiaru i adaptacyjność aplikacji, a także bardzo konkurencyjną cenę”.

AQ6380 ma doskonałą rozdzielczość optyczną długości fali do 5 pikometrów (pm), co pozwala na wyraźne oddzielenie i dokładny pomiar sygnałów optycznych znajdujących się w niewielkiej odległości. Dzięki AQ6380 przebiegi, które wcześniej nie były nawet widoczne w typowym OSA, takie jak boczne piki modulacji w widmie laserowym, mogą być teraz dokładnie wizualizowane.

analizator widma optycznego AQ6380
Oferuje również zakres długości fal od 1200 do 1650 nm, dzięki czemu jedno urządzenie może zaspokoić różne potrzeby w zakresie pomiaru długości fali. Dzięki możliwości zmiany rozdzielczości długości fali od 5 pm do 2 nm może być obsługiwana szeroka gama zastosowań, od wąskopasmowych pomiarów szczytu po szerokopasmowe pomiary widma.

Głównym wyzwaniem jest utrzymanie dokładności urządzeń, ponieważ zmiany temperatury otoczenia, wibracje i wstrząsy mogą potencjalnie wpływać na dokładność pomiarów analizatorów widma optycznego.

Aby utrzymać niezmiennie wysoką dokładność, AQ6380 oferuje kalibrację opartą na wbudowanym źródle światła. Kalibracja długości fali jest wykonywana automatycznie w ustalonych odstępach czasu poprzez przełączanie drogi optycznej za pomocą wewnętrznego przełącznika optycznego.

Innym ważnym parametrem w analizie kształtu fali optycznej jest bliski zakres dynamiczny, zdefiniowany jako różnica poziomu mocy mierzonej od szczytu sygnału do szumu w określonej odległości od szczytowej długości fali.

AQ6380 posiada nowo zaprojektowany monochromator o ostrzejszej charakterystyce spektralnej niż poprzednio dostępny, osiągając bliski zakres dynamiki do 65 dB. W rezultacie sygnały znajdujące się w niewielkiej odległości mogą być wyraźnie oddzielone i dokładnie zmierzone.

Nowy monochromator zapewnia również bardzo wysokie tłumienie światła rozproszonego, co jest ważnym kryterium w pomiarach optycznych. Na przykład w sytuacjach, takich jak laserowy pomiar SMSR, gdzie jednocześnie mierzonych jest kilka widm optycznych o różnych poziomach, światło rozproszone może zakłócać pomiar. AQ6380 oferuje najlepszą w swojej klasie wartość tłumienia światła rozproszonego wynoszącą 80 dB.

analizator widma optycznego (OSA) AQ6380

Kolejną ważną zaletą jest bardzo duża szybkość pomiaru, ponieważ AQ6380 rejestruje punkty danych w zaledwie 0,23 sekundy w porównaniu do 5,4 sekundy dla istniejącego modelu (AQ6370D) w określonych warunkach.

Nowy AQ6380 został również zaprojektowany z myślą o łatwości i wydajności użytkowania, zapewniając szybkie ustawienie schematu pomiarowego, jak również bardzo łatwe pozyskiwanie danych.

Ekran dotykowy LCD z bardzo wysoką rozdzielczością, o przekątnej 10,4 cala sprawia, że obsługa urządzenia jest tak łatwa i intuicyjna jak obsługa tabletu.

Ekran dotykowy LCD analizatora widma optycznego (OSA) AQ6380

Jeśli chodzi o analizę wyników, AQ6380 ma wbudowane funkcje analizy do charakterystyki widma optycznego z różnych systemów i urządzeń optycznych, takich jak system WDM, DFB-LD, EDFA oraz różne filtry.

Funkcje analizy obejmują: DFB-LD; PR-LD; LED; Szerokość widmowa; SMSR; Moc optyczna; WDM (OSNR); EDFA (wzmocnienie i NF); Filtr (szczyt/dół) i filtr WDM (szczyt/dół).

Przykład analizy w analizatorze widma optycznego

AQ6380 posiada również menu aplikacji, które znacznie ułatwia konfigurację pomiaru. Naciśnięcie przycisku APP powoduje wyświetlenie przeglądu wstępnie zainstalowanych aplikacji testowych – testowanie WDM, DFB-LD, FP-LD i LED. Przewodnik po kreatorze prowadzi użytkownika przez łatwy proces konfiguracji dla określonych pomiarów i analiz.

Widok aplikacji analizatora widma optycznego

Nowe lub dodatkowe aplikacje testowe zostaną udostępnione do pobrania ze strony internetowej Yokogawa i mogą zostać dodane do AQ6380 przez przyszłe aktualizacje oprogramowania.

Więcej informacji na temat AQ6380 można znaleźć na stronie: https://tmi.yokogawa.com/eu/solutions/products/optical-measuring-instruments/optical-spectrum-analyzer/aq6380-optical-spectrum-analyzer/
Sprawdź także nasz artykuł: zasada działania reflektometru optycznego.

 
Polecane artykuły
Czym jest zjawisko tłumienia w światłowodzie?
03 Kwietnia 2025

Czym jest zjawisko tłumienia w światłowodzie?

Tłumienie w światłowodzie to jedno z kluczowych zjawisk wpływających na jakość i efektywność transmisji danych. Oznacza ono stopniowe osłabianie sygnału świetlnego w miarę jego propagacji przez medium światłowodowe. Tłumienie światłowodu wynika z różnych czynników, w tym właściwości samego włókna, jego konstrukcji oraz warunków eksploatacyjnych.

Światłowód jednomodowy a wielomodowy - jakie są różnice?
03 Kwietnia 2025

Światłowód jednomodowy a wielomodowy - jakie są różnice?

Światłowód jednomodowy i wielomodowy to dwie zupełnie różne technologie wykorzystywane w budowie infrastruktury telekomunikacyjnej. Co zatem wybrać — światłowód jednomodowy czy wielomodowy? Wszystkiego dowiesz się z naszego artykułu — sprawdzimy, jak zbudowany jest  światłowód jednomodowy wielomodowy

Innowacyjne zastosowania czujników światłowodowych w przemyśle i budownictwie
19 Lutego 2025

Innowacyjne zastosowania czujników światłowodowych w przemyśle i budownictwie

Światłowodowe technologie pomiarowe rewolucjonizują zarówno przemysł, jak i budownictwo, umożliwiając precyzyjne monitorowanie procesów i struktur. Dużą rolę odgrywają w tym światłowodowe czujniki odległości, które gwarantują niezrównaną dokładność i niezawodność. W artykule omówimy ich możliwości, skupiając się na ich roli w systemach DFS i nie tylko. Zapra…

Od ponad 30 lat INTERLAB jest niezawodnym partnerem dla setek polskich firm i instytucji publicznych.Nasza specjalność to aparatura kontrolno-pomiarowa na potrzeby telekomunikacji, jak również instrumenty naukowo-badawcze dla uczelni.

Nasz serwis - podobnie jak wiele innych stron WWW - wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub odczyt zgodnie z ustawieniami przeglądarki. Zobacz politykę prywatności